Rizika při koupi štěněte bez PP

Rizika při koupi štěněte bez PP

Člověk se rozhodne pořídit si psího kamaráda. Někdo si zamiluje štěňátko voříška od sousedů, někdo zajde do útulku pro nějakého opuštěného psíka... a někdo si vybere své "plemeno psů". Někdo ví rovnou, že chce psa jedině s PP, někdo váhá, někdo ani netuší, jaký je rozdíl mezi psem s PP a bez. A právě ti nejčastěji podstupují, i když nevědomě, riziko a pořídí si štěně bez PP.

Mnoho lidí stále neví, proč by na koupi psa bez PP (průkazu původu) mělo být něco rizikového. Množitelé těchto pejsků jsou většinou mnohem lepší obchodníci, než chovatelé čistokrevných psů, a také je jim většinou jedno, komu štěně prodávají, takže neváhají potencionálním zájemcům nabulíkovat hromadu nesmyslů, jenom aby prodali. (Nechci se dotknout těch slušnějších, kteří své fenky kryjí a odchovávají štěňata "sobě pro radost", ale i ti by se měli zamyslet...)

Rádi bychom vás alespoň na základní rizika upozornili a tak vám pomohli ve vašem rozhodování dříve, než si pejska dovezete domů. Průkaz původu je dokladem, že své peníze zaplatíte opravdu za to, co jste si vybrali. Koupě štěněte bez PP se dá přirovnat k situaci, kdy si koupíte v obchodě novou plazmovou televizi a doma v krabici najdete rychlovarnou konvici - dostanete jiné zboží a ještě zaplatíte přemrštěnou cenu.

Upozornění: Pokud se zde mluví o psech bez PP, pak se jedná o psy vydávané za určitou rasu, ale bez dokladu, že se skutečně jedná o zástupce daného plemene. Nemluvíme o křížencích, kteří jsou jako takoví nabízeni. Ti většinou vzniknou (nešťastnou) náhodou a ne jako produkt cíleného krytí.

Jaká tedy mohou být zmíněná rizika?

Víte, že...

1. ...u štěněte bez PP nikdy nemáte jistotu, že vám z něj vyroste opravdu vaše vybrané plemeno?

Jsou-li rodiče bez PP, mohou sice vypadat jako poměrně typičtí zástupci plemene, ale jelikož nemáte doklad o jejich předcích, nelze nikdy předem vytušit, co ze štěňátka vyroste, jaký předek se projeví.

2. ...je důležité znát zdravotní stav rodičů vašeho štěňátka?

Většina plemen trpí ve své populaci nějakou zdravotní zátěží. Nejznámější jsou např. dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu, hluchota, entropium/ektropium... Psi a feny v čistokrevném chovu by měli mít vyšetření na problémy týkající se konkrétně jejich plemene. Jedinci s těžkým stupněm postižení nejsou do chovu pouštěni vůbec, s lehčími stupni jsou chovatelem používáni s větší rozvahou. Bohužel právě ti, kteří se nedostali do čistokrevného chovu pro těžké zdravotní problémy, jsou často právě rodiči oněch "štěňat bez PP po rodičích s PP".

3. ...až na několik málo výjimek neexistuje už mnoho let "nadpočetné štěně"?

Ani vysoký počet štěňat ve vrhu, ani případná exteriérová vada u štěněte není důvodem pro nevydání PP. Lži o nadpočetných štěňatech jsou bohužel dodnes častým argumentem množitelů psů bez PP, na který se mnoho lidí nechá nachytat.

4. ...množitelé psů bez PP prodávají velmi často štěňata za ceny blížící se ceně štěněte s PP?

Ano, je to tak. Velmi často cena štěněte bez PP dosahuje téměř k ceně štěněte s PP. Bohužel se kupující málo zajímají.

5. ...s pejskem s PP nemusíte chodit na výstavy?

Průkaz původu je tady pro vás a ne vy pro něj. K ničemu vás nezavazuje, do ničeho vás nenutí.

6. ...pejsek s PP nevyžaduje žádnou zvláštní péči?

Pes se neptá, jestli má PP nebo ne. Chce stejně jíst, stejně venčit, stejně odčervit a naočkovat, stejnou péči o srst... Pokud je v pořádku. Bohužel je větší předpoklad dědičných nemocí (viz výše) a tudíž i větší "naděje" na častější návštěvy veterináře. Jediná úspora při koupi štěněte bez PP je (většinou) nižší kupní cena. Ta se vám ale může velmi nevyplatit.

7. ...můžete při troše štěstí sehnat štěňátko s PP za nižší cenu, než je pro dané plemeno běžná?

Chce to pátrat, hledat, kontaktovat více chovatelů, třeba si i počkat. Ale určitě to stojí zato.

8. ...i pes se dá koupit na splátky?

Většina chovatelů vám umožní i splátkový kalendář. Dobře totiž většinou víme, jaké to je, když nemáte potřebnou částku právě pohromadě.

9. ...velmi často koupí štěněte bez PP podporuje kupující týrání zvířat?

Ano, valná část štěňat bez PP pochází bohužel z velkochovů, kde se chovají psi jen kvůli zisku - takže feny jen rodí a rodí, neexistuje říje, aby fena nebyla nakryta (ve 4-5 letech jsou zdravotně naprosto odrovanané), a za minimální náklady - tedy bez potřebné péče o rodiče i mláďata. Štěňata jsou prodávána předčasně (dříve než v 7 týdnech by štěně od matky jít nemělo a to i tehdy, když už fena nekojí delší dobu), bez očkování a odčervení a často podvyživená. Ta, která se neprodají tady, putují do výkupů. Koupí štěněte od takového velkomnožitele sice můžete získat "dobrý pocit", že jste jednomu štěněti pomohli (i na to množitel často sází), ale podporujete tak týrání řady dalších.

Nejčastější argumenty těch, kdo nabízejí štěňata bez PP

1. nadpočetná štěňata

Dříve skutečně existovala tzv. nadpočetná štěňata - bylo stanoveno, kolik štěňat může fena odchovat v jednom vrhu a ostatní měla být utracena. Jelikož se do toho samozřejmě většině chovatelů nechtělo, vznikala tak štěňata, která PP nedostala. Tato praxe byla už dávno opuštěna (až na ojedinělé výjimky, např. u některých loveckých plemen), přesto se dodnes mnozí zájemci o štěňata nechají podvést větou typu: "To víte, je to 6. štěně z vrhu a tak nedostalo PP..."

2. zdravotní vrh

Další oblíbený argument: "Každá fena MUSÍ mít aspoň jednou v životě štěňata a nám se ji nechtělo kvůli jednomu vrhu uchovňovat." Ne, není pravda, že fena musí mít ze zdravotních důvodů štěňata.

3. nechtěné nakrytí

Možná jste to taky slyšeli: "Když my jsme Betynku s Alíčkem neuhlídali, když hárala... Ale to nevadí, však jsou to oba jezevčíci, tak jsou stejně štěňata čistokrevná." Ano, to se může stát. Ale věřte, většinou to vůbec nebylo nedopatření nebo nepozornost majitele, ale záměr...

4. nemáme čas fenu uchovnit

U většiny plemen není uchovnění žádnou velkou obětí. Většinou se jedná o jednu či dvě výstavy, případně bonitaci, a zdravotní zkoušky. Zodpovědný chovatel chce mít jistotu, že jeho fena (pes) je takový, jaký má být, a zdravý, aby mohl odchovávat zdravá standardní štěňátka. Proto se o uchovnění svých psů jistě rád postará.

Máte ještě nějaký rozumný důvod pro pořízení psa bez PP?

© 2010 ze Štíteckých zahrad
všechna práva vyhrazena, bez předchozího písemného souhlasu je zakázána jakákoliv další publikace obsahu stránek