Fenu nebo psa?

Přemýšlíte nad pořízením psího společníka a nejste rozhodnutí jestli to bude fenka, nebo pejsek? Potom jsou následující řádky určeny právě pro Vás!!!

Myslíte si, že mít doma psa je mnohem menší starost? Že odpadají starosti s háráním, štěňaty? Nebo si myslíte, že mít doma fenku je naopak mnohem jednodušší? Žádné problémy s očuráváním (značkováním), ovladatelností?

Ti, kteří se už pevně rozhodli, nebo nabyli vědomosti z předchozích zkušeností, asi už přesně vědí co je pro ně nejlepší, proto tyto rady ani nepotřebují. Těm ostatním by tyto rady měli pomoci v porovnání „Pro a Proti“. Rozhodně by však neměly sloužit jako nástroj k rozhodování, vše je individuální záležitost každého z nás….

V kostce o feně…

Pro své chování jsou feny možná více oblíbené, zejména jsou-li pořizováni k dětem. Spočívá to v jejich chování a povaze. Jsou lehčeji ovladatelné a většinou nemají problém s podřizováním, tedy i s poslušností. Bývají klidnější a přítulnější, což ale v žádném případě neznamená, že neumí být ostré a zcela bezkonfliktní.

Měli bychom si uvědomit, že pokud si pořídíme fenu a budeme někdy chtít odchovat štěňata, že starat se o březí fenu a posléze o narozená štěňata není lehké.

Jde o to, jak s fenou a štěňaty zacházet, dokázat pomoci a mít samozřejmě prostor, finance a nezbytný čas pro štěňata. Pokud ale chceme být chovatelem plemene, je to pro nás předností. Vyplývají z toho ale zase povinnosti, i vůči budoucím majitelům štěňat.

Většina fen hárá obvykle 2x do roka, ve většině případů je to na jaře a na podzim a mimo toto období jsou feny k opačnému pohlaví odmítavé.

V kostce o psu…

Psi se více hodí na fyzicky náročnější pracovní vytížení. Nejenže působí silnějším a mohutnějším dojmem, opravdu tací jsou. Snaží se více prosazovat a s ostatními psy, většinou samci, velice snadno přichází do konfliktu. Výchova psů je o něco složitější, neboť neustále zkoušejí své postavení a hranici, kam až mohou zajít. Je zde za potřebí větší autorita, výdrž a důslednost.

Celoroční ochota psů-samců pro rozmnožování by neměla být zapomenuta!!! Na rozdíl od fen, je pes „na lovu“ po celý rok. Obzvlášť v období kdy feny hárají je psí chování nevyzpytatelné a chuť pářit se, je důležitější než povel pána.

Ať už se rozhodneme pro psa, nebo fenu, měli bychom si uvědomit, že s pořízením nového miláčka přichází i nemalá odpovědnost. Není to záležitost několika měsíců, nebo snad dnů, ale roků. Měla by to být léta radosti, ne nutnosti.

© 2010 ze Štíteckých zahrad
všechna práva vyhrazena, bez předchozího písemného souhlasu je zakázána jakákoliv další publikace obsahu stránek